نحوه ثبت برند

ثبت برند

ثبت برند و علائم تجاری با کم ترین هزینه، راهنمای آموزش ثبت برند به همراه لیست مدارک مورد نیاز طبق آخرین قوانین سال 1401 اداره مالکیت معنوی، برای محافظت از برند خود به ما زنگ بزنید.

 • مدت زمان:حدودا ۷۰ روز
 • نوع خدمات:حضوری و غیر حضوری
 • اعتبار برند: ثبت شده10 سال
 • هزینه: ۱ میلیون حق الوکاله و دستمزد
 • قابلیت ثبت لوگو و عکس:دارد
 • نیاز به مجوز:دارد

راهنمای شرایط و مراحل ثبت برند تجاری در ایران

ثبت کردن برند

راهنمای ثبت برند و لوگو که با نام نشان تجاری نیز در ایران شناخته می شود، در سامانه رسمی از خدمات موسسه حقوقی دنیای ثبت و موضوع مورد بحث ما در این بخش است. ثبت برند تجاری برای اشخاص حقیقی و حقوقی در ایران و سایر کشور های خارجی با فراهم کردن شرایط و مدارک لازم، امکان پذیر است. با استفاده از مشاوره رایگان ثبت برند دنیای ثبت قادر هستید تا موارد مهم و اطلاعات لازم را بدست بیاورید تا در فرآیند و مراحل ثبت علائم تجاری یا لوگوی کسب و کار خود به مشکلی مواجه نشوید. بصورت خلاصه شما نیاز به تهیه مدارک، پرداخت هزینه ها، گذراندن مراحل اداری و حقوقی و منتظر ماندن تا اعلام نتیجه را پیش و رو دارید که ما در دنیای ثبت کلیه مراحل را از صفر تا صد برای شما انجام خواهیم داد.

نكات مهم در مورد ثبت برند بايد بدانيد

قبل از اينكه اقدام به ثبت برند خود كنيد، بهتر است با نكات مهمي كه در مورد ثبت برند بايد بدانيد و در روند ثبت با آن مواجه خواهيد شد، آشنا شويد.

نکات مهم در رابطه با ثبت نشان تجاری

 1. صدور گواهی جهت ثبت برند يا نشان تجاري و لوگو مربوط به آن
 2. بهره مند شدن از اعتبار 10 ساله در صورت ثبت برند
 3. لزوم ارائه چند اظهارنامه جهت ثبت چند برند
 4. استفاده از برند ديگران (تنها در صورت ثبت مجوز آن در ايران ممكن است.)
 5. ثبت قانوني تمام تغييرات جزئي و كلي ايجاد شده در نشان تجاري
 6. اختياري بودن داشتن و ثبت برند براي هر كسب و كار
 7. قابليت ثبت بين المللي برند، بعد از ثبت قانوني آن در كشور
 8. كفايت مدارك مربوط به كسب و كار، جهت ثبت برند فارسي
 9. لزوم داشتن كارت بازرگاني جهت انتخاب نام لاتين در ثبت برند

نكته: براي ثبت برند بين المللي، بعد از ثبت در داخل كشور، با ارائه مدارك مربوط به آن، ارائه كارت بازرگاني و قبول تعهدات مربوطه در سيستم مادريد، مي توانيد برندتان را بين المللي كنيد. با اين كار از امنيت لازم براي محافظت از برندتان، توسط 85 كشور عضو ژنو و عضو سيستم مادريد به علاوه كشور خودتان، بهره مند مي شويد.

پيشنهاد مي كنيم (مقاله مربوط به پيش نياز هاي ضروري جهت انجام ثبت برند) را نيز مطالعه كنيد.

ثبت برند و لوگو

ثبت برند و لوگو در ایران

ثبت برند تجاری در ایران یا خارج از کشور، فرآیندی اداری و رسمی به منظور رعایت حقوق و مالکیت معنوی کالا و خدمات یک شرکت یا کسب و کار می باشد. با ثبت نشان تجاری و لوگو که می توان از آن در کنار ثبت شرکت استفاده کرد، کلیه خدمات و لوازم یا تجهیزاتی که یک مجموعه تهیه و تولید می کند، از نظر رعایت کردن حقوق کپی و انتشار محافظت می شود. لوگو یا نشان تجاری می تواند تنها با یک علامت منحصر به فرد، حوزه فعالیت و خروجی یک کسب و کار را نمایش دهد و باعث ایجاد تمایز بین سایر رقبا شود. ثبت برند و لوگو مزایای خاص خود را دارد و می توانید در سریع ترین زمان آن را به سر انجام برسانید.

ثبت مالكيت چند برند

اگر يك برند چند مالك داشته باشد (حقيقي و حقوقي) لازم است تعيين شود كه هر يك از آنها، چند درصد در اين مالكيت سهم دارند.

ثبت برند چیست؟ معرفی انواع علائم تجاری

نمانام یا نشان تجاری که با واژه Brand در جوامع بین الملل شناخته می شود، یک اسم، علامت و نشان برای اشخاص حقیقی یا حقوقی می باشد که قصد ارائه خدمات یا یک محصول را به جامعه دارند. داشتن برند تجاری می تواند به رشد و رونق یک تجارت کمک شایانی کند. برند ها بصورت لاتین و فارسی قابل ثبت هستند و می توانید هر کدام از آنها را در ایران یا جوامع بین الملل به ثبت رسانید.

مراحل ثبت برند در ایران

آموزش ثبت برند

برای ثبت برند در سامانه مالکیت معنوی باید مراحل و روش های آن را گذراند تا نشان تجاری بصورت رسمی به ما تعلق بگیرد. در اولین گام نیاز به انتخاب اسم مناسب برای علامت تجاری شما می باشد که اصول و قوانین خاص خود را دارد.

منظور از طبقات در ثبت برند چیست؟

يكي از نكات مهمي كه در مورد ثبت برند بايد بدانيد، طبقه بندی محصولات است. با دسته بندی فعالیت قوانین خاصی برای طبقات مختلف اعمال می شود و بر اين اساس، امر نظارت بر تولیدات، کاری آسان تر خواهد بود.

در ثبت برند، تولیدات مختلف را بر اساس شباهت های خود، در طبقات یکسان قرار می دهند. تعداد اين طبقات را می توان بر اساس درخواست موسس شرکت و در صورت داشتن شرایط لازم تغییر داد كه این امر هم نیازمند صرف هزینه می باشد.

شما بايد بر اساس حدود (۴۵ طبقه) و با توجه به شباهت کالای خود به آنها، طبقه مورد نظر خود را انتخاب كرده و در اظهارنامه ثبت برند مشخص نمایند.

طبقات شامل اين موارد هستند:

1. طبقه مواد شيميايي_ صنعتي_ آزمايشگاهي_ مواد شيميايي كاربردي در عكاسي_ كشاورزي_ چسب هاي صنعتي_ نگهدارنده هاي موادغذايي_ رزين هاي مصنوعي_ تركيبات استفاده شده در دباغي_ مواد اطفاء‌ حريق_ موادي كه در لحيم كاري و آبكاري به كار مي روند و...

نكته:وقتی یک شرکت تولیدي داراي طبقه مواد شیمیایی_ صنعتی است و اين نكته را در برند خود ثبت مي كند،‌ مابقي شركت ها حق فعاليت در اين زمينه را نخواهند داشت.

2. لاك ها_ رنگ ها_ روغن ها_ مواد ضد زنگ_ چاپگر ها_ صمغ هاي طبيعي_‌ ورق هاي نقاشي_ موادي كه تثبيت كننده رنگ هستند و... جزء‌ طبقه دوم محسوب مي شوند.

3. اين طبقه، شامل بیشتر مواد آرایشی و بهداشتی مي شود.

4. خدمات نیز در دسته های مختلفي همچون: خدمات ساختمانی_ تعمیرات_ نصب _ خدمات مربوط به بیمه و امور مالی_ پولی قرار مي گيرند.

طبقات (34_1) مختص محصولات و کالاها است و (طبقات 45_ 35) مخصوص خدمات هستند.

نكته: هر كدام از اين موارد،‌ زير شاخه هاي متعددي نيز دارند كه ممكن است،‌ فعاليت شما، جزء آن زير شاخه قرار گيرد.

طبقه بندی برندها برندها چند طبقه دارد جدول طبقه بندی برندها طبقه بندی برند

ابلاغیه های ثبت برند

از نكات مهمي كه در مورد ثبت برند بايد بدانيد، انواع ابلاغيه هايي است كه در مراحل ثبت برند و بعد از ارسال اظهارنامه به اداره مالكيت معنوي، ممكن است دريافت كنيد كه عبارتند از:

صدور ابلاغیه تائید یا پذیرش برند

اگر اظهارنامه اي كه براي سامانه مالكيت معنوي ارائه كرده ايد، ايراد يا مانعي نداشته باشد و قابل تاييد باشد، وضعيت پرونده شما به صورت (تاييد شد) در آمده و به روزنامه رسمي ارجاع داده مي شود.

در صورت تائید اظهارنامه مرحله ۷ به بعد مراحل ثبت برند انجام می شود.

صدور ابلاغیه رفع نقص برند

در صورتی که در اظهارنامه ارسال شده به مالکیت معنوی، داراي ايراد، نقص یا کمبود ي باشد يا مدارك مشكل داشته باشند، ابلاغيه (رفع نقص برند) را دريافت خواهيد كرد كه بايد، نواقص را رفع كرده و مجددا (بدون پرداخت هزينه) مدارك و اظهارنامه را براي كارشناس، ارسال كنيد تا دوباره بررسي شود.

نكته: هر اظهارنامه برند فقط یک بار قابلیت بررسی مجدد را دارد.

صدور ابلاغ رد مشروط برند

با توجه به بررسی و نظر کارشناسان، گاهي نياز است كه تغييراتي در اظهارنامه ايجاد شود. مثلا: كاهش طبقات يا تغيير لوگو يا... در پرونده شما، قابليت ثبت در صورت انجام تغييرات درج مي گردد و شما پس از اعمال آنها مي توانيد اقدام به ثبت برند خود كنيد.

صدور ابلاغ رد برند

اگر كارشناس، پس از بررسي، اشكالات اساسي در اظهارنامه شما ببيند يا برند شما مشابه برند هاي ثبت شده ديگر است و... رد برند اعلام مي شود و شما بايد برند و لوگو جديدي را انتخاب كنيد. اگر بخواهيد به اين ابلاغيه اعتراض كنيد، 30 روز مهلت اعلام اعتراض داريد، اما پروسه پرونده شما طولاني شده، درصد تاييد برند تان، بسيار كم است و هزينه زيادي نيز در بر خواهد داشت. پس بهتر است به يافتن نام جديدي براي برند و لوگو خود اقدام كنيد.

انتقال برند بعد از دريافت تصدیق

شما مي توانيد برندتان را انتقال دهيد اما براي معتبر بودن اين انتقال به اشخاص ثالث، بايد اين فرايند به ثبت برسد. هر نوع انتقال مالكيت برند بايد، با ارسال نامه و درخواست كتبي توسط مالك برند، به اداره ثبت علائم تجاري و مالكيت صنعتي انجام شود كه هزينه هاي خاص خود را دارد.

مراحل ابلاغیه ثبت برند

نكته: اگر مالك برند، بخواهد تنها جزئي از برند خود را به ديگري واگذار كند، بايد به تنظيم اظهارنامه اي جداگانه بپردازد.

1- انتخاب اسم برند و قوانین ثبت برند تجاری

چگونه اسم برند انتخاب کنیم

برای انتخاب اسم و نام مناسب جهت نشان تجاری و برند، قوانین خاصی برای هر کشور وجود دارد که ما به مهم ترین موارد و قوانین موجود در ایران می پردازیم. اسامی که برای خود انتخاب می کنید باید از قوانین زیر پیروی کند: نباید هیچ برندی از پیش با این نام در سامانه مالکیت معنوی به ثبت رسیده باشد

 • اسم انتخاب شده نباید مخالف قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران باشد
 • اسامی که شامل علامت های جغرافیایی، اسامی افراد مشهور، تاریخی، ائمه باشند غیر قابل ثبت می باشند
 • ثبت لوگو یا برندی که شبیه به پرچم کشور ها، علائم خاص مثل هلال احمر و ... باشد غیر قابل قبول است
 • دریافت مجوز های لازم بسته به حوزه فعالیت شرکت
 • استفاده از واژه هایی که صفت برند شما را توصیف کند، مثل: بهترین، زیباترین و ... ممنوع است
 • انتخاب اسم برند حاوی نام و نام خانوادگی مورد تائید نیست

پیشنهاد انتخاب اسم مناسب برای برند

از آنجایی که مدت زمان اعتبار برند تجاری شما 10 سال است، در هنگام انتخاب اسم برند، توصیه می شود با بررسی دقیق و اصولی، بهترین نام را انتخاب کنید. پیشنهاد ما در سامانه ثبت برند دنیای ثبت این است که به نکات زیر توجه داشته باشید.

 • توجه به معنی و مفهوم برند
 • متفاوت و خاص بودن لوگو یا نشان تجاری
 • کوتاه و ماندگار در ذهن افراد
 • دریافت مجوز های لازم بسته به حوزه فعالیت شرکت
 • قابلیت ثبت بصورت لاتین یا بین المللی
 • انتخاب طرحی مناسب و مرتبط به حوزه فعالیت برای لوگو
با این حال شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر، از طریق مشاوره رایگان ثبت نشان تجاری ما در دنیای ثبت، از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.

2- استعلام ثبت برند

چگونه از برند استعلام بگیریم

استعلام برند های تجاری ثبت شده در ایران یا برند های بین المللی، دومین مرحله پس از انتخاب اسم است. در این گام شما می توانید از طریق سامانه استعلام برند دنیای ثبت، بصورت رایگان اطلاعات کافی در باره علائم تجاری از پیش ثبت شده به دست بیاورید. از طریق استعلام آنلاین می توانید در زمان صرفه جویی کرده و به تسریع مراحل ثبت برند خود کمک کنید. با استفاده از این قابلیت شما می دانید اگر اسم یا لوگویی که انتخاب کردید، از پیش به ثبت رسیده باشد، سراغ انتخاب یک اسم یا لوگوی دیگر برای کسب و کار، شرکت یا محصولات خود خواهید رفت.

3- مدارک ثبت برند تجاری در ایران

برای ثبت برند چه مدارکی لازم است

مدارک ثبت برند فارسی در ایران یا لاتین در جوامع بین الملل، بصورت کلی مشخص هستند و باید آن ها را بصورت دقیق تکمیل کرد. این مدارک برای اشخاص حقیقی و حقوقی دارای تفاوت های جزئی می باشد که شامل موارد زیر است.

مدارک لازم برای ثبت برند اشخاص حقیقی

 1. تهیه کارت ملی و شناسنامه
 2. ارائه گواهی ها و مجوز های لازم برای فعالیت در حوزه تجاری مانند: جواز تاسیس، کسب، پروانه بهره برداری
 3. برای برند لاتین نیاز به کارت بازرگانی می باشد
 4. ارائه گواهی امضاء

مدارک لازم برای ثبت برند اشخاص حقوقی

 1. شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت
 2. آگهی ثبت و تاسیس شرکت تجاری
 3. ذکر حوزه فعالیت در موضوع شرکت
 4. دریافت کارت بازرگانی در صورت لاتین بودن نشان تجاری
 5. ارائه مدارک وکیل پیگیر ثبت برند برای شرکت

4- ثبت اظهارنامه ثبت برند تجاری

در آخرین قدم برای ثبت برند نیاز به تهیه و ثبت اظهارنامه نشان تجاری است که در سامانه مالکیت معنوی صورت گرفته و باید توسط کارشناسان تائید شود. کلیه مراحل بالا را از صفر تا صد می توانید به کارشناسان و وکلای مجموعه حقوقی دنیای ثبت واگذار کنید تا دیگر نگران طی شدن مراحل اداری و صرف مدت زمان طولانی تا نهایی شدن کار نباشید.

مدت زمان ثبت برند تجاری در ایران

به دلیل اینکه مدت زمانی جهت بررسی اظهارنامه و چاپ و انتشار آگهی تقاضای برند طول می کشد، بصورت میانگین بازه ای 2 ماهه برای نهایی شدن پروسه و مراحل ثبت علائم تجاری و لوگو در سامانه رسمی وجود دارد. از نظر اعتبار نیز شما به مدت 10 سال می توانید از نشان تجاری خود استفاده کنید و پس از آن نیز قادر به تمدید برند خواهید بود.

هزینه ثبت برند فارسی یا لاتین

هزینه های لازم برای ثبت علائم تجاری به این شکل نیست که یک فاکتور صادر شود و در ازای آن شما مبلغی را پرداخت کنید. بلکه باید به عوامل مختلفی در محاسبه نرخ و تعرفه ثبت برند توجه داشته باشید. این هزینه شامل : هزینه حق وکالت، تهیه مجوز های لازم، انتشار آگهی، تشکیل پرونده و اظهارنامه می شود. برای اطلاع از قیمت و هزینه ثبت لوگو یا نشان تجاری بهتر است تا با ما در ارتباط باشید. و یا برای مشاهده لیست قیمت به صفحه هزینه ثبت برند مراجعه کنید.

درخواست دریافت برند تجاری بصورت فوری

دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب اسم، استعلام و ثبت برند می تواند عملکرد و نتیجه شما را بهبود ببخشد. از همین رو ما در سامانه دنیای ثبت، با فراهم کردن شرایط مشاوره رایگان این قابلیت را برای کاربران گرامی فراهم کرده ایم. برای دریافت مشاوره کافیست از طریق فرم یا روش های ارتباطی این صفحه با ما تماس بگیرید.

تفاوت ثبت برند و لوگو

برند به عنوان و نام تجاري كه معرفي كننده، كيفيت، امتيازات و ويژگي هاي، کالا ها و خدمات يك كسب وكار (حقیقی یا حقوقی) است، گفته می شود اما لوگو، نماد، تصوير يا شكل نشان دهنده و معرفي كننده آن برند است. مراحل ثبت برند و هزينه ها، در هر دو موضوع (لوگو و برند) یکسان است. ثبت برند و لوگو به صورت فارسی و لاتين،‌ امكان پذير است. باری اطلاعات کامل راجع به تفاوتهای ثبت برند و لوگو کلیک کنید.

نمونه برند چيست؟

نمونه برند، يعني تنها نام برند ثبت شود و جاي شكل و لوگو آن خالي باشد.

سخن پاياني

بهتر است، قبل از اقدام به ثبت برند خود يا انتخاب نام برند و لوگو، با يك موسسه حقوقي كارآمد مشورت كرده و اطلاعات خود را در زمينه روش هاي انجام بهتر و كم هزينه تر ثبت برند كامل كنيد. مي توانيد كار ثبت برند خود را به كارشناسان زبده ما در دنیای ثبت بسپاريد. همچنين، مشاوران سامانه دنياي ثبت، آماده پاسخگويي به هرگونه سوالات مربوط به ثبت برند، ثبت شركت و امور حقوقي مربوطه هستند. شما عزيزان مي توانيد با ارسال ايميل، تماس تلفني يا مراجعه حضوري تمام ابهامات خود در اين موارد را به كمك مشاوره رايگان با متخصصان ما در اين زمينه رفع كنيد.

هزینه ثبت برند چقدر است؟

با توجه به طبقه اي كه برند شما به آن تعلق دارد و نوع فعاليت شما،‌ اينكه كسب و كار شما حقيقي است يا حقوقي، هزينه ها متفاوت مي شوند. اما با واگذار كردن كار ثبت برند خود به سامانه حقوقي، دنياي ثبت، مي توانيد در انرژي و هزينه ها صرفه جويي كنيد.

آيا پس از ثبت برند، نياز به اقدام خاصي دارد؟

اقداماتي همچون تقويت برند مي تواند بسيار مناسب باشد. همچنين، اعتبار برند شما بعد از يك مهلت 10 ساله به پايان مي رسد كه نياز به تمديد آن خواهيد داشت.

مشاوره رایگان ثبت برند


کافیست مشخصات خودتون رو در کادر زیر وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

همین حالا وارد دنیای ثبت بشوید.

در صورت عدم پاسخگویی در واتس اپ پیام بدهید یا فرم درخواست تماس ارسال کنید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۱۵ رای
3 دیدگاه دربارهٔ «ثبت برند»
 1. سلام.
  من میخوام میخوام برای صادرات محصولات کشاورزی برند ثبت کنم. باید این برند از سمت ایران باشه یا اون کشور که قراره ارسال بشه؟

 2. سعید حسین زاده

  درود بر شما وقت بخیر خدا قوت
  یه برند دارم برای فروش، قیمت ۴۵ ، خواهشمند است در صورت امکان در لیست فروش قرار بدهید ، سپاسگزارم، حسین زاده
  02141858000

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات ثبت ایزو تماس