روزنامه رسمی

ثبت آگهی روزنامه رسمی

یکی از مهم‌ترین مراحل ثبت شرکت ، انتشار آگهی در روزنامه رسمی می‌باشد. این مرحله از ثبت شرکت بسیار واجب و الزامی است، زیرا در قوانین ثبت شرکت، ذکر شده که اگر آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار منتشر نشود، احتمال لغو شرکت وجود دارد.

بنابراین ثبت آگهی و پرداخت روزنامه رسمی در روند ثبت شرکت را باید جدی گرفت.

هدف از ثبت آگهی، اطلاع مردم از تغییرات و تشکیل شرکت ثبت شده است. این مرحله را باید پس از انجام تمام مراحل و تأیید درخواست ثبت شرکت انجام داد. ثبت آگهی در روزنامه رسمی دارای هزینه است که باید آن را پرداخت.

تماس با ما مشاوره رایگان

تعریف روزنامه رسمی

روزنامه رسمی، روزنامه‌ای وابسته به قوه قضائیه ایران است. این روزنامه از مهم‌ترین نهادهای دولتی موجود در کشور است که توسط ریاست قوه قضاییه اداره می‌شود. برای بار اول پیشنهاد تأسیس آن، توسط محمدعلی فروغی در سال ۱۲۸۹ مطرح شد و در نهایت اجرا شد.

روزنامه رسمی که تحت نظر معاونت حقوقی قوه قضائیه است، طبق ماده یک قانون مدنی مکلف است، حداکثر تا ظرف ۷۲ ساعت بعد از ابلاغ قوانین از طریق ریاست جمهوری آن را چاپ و منتشر کند. در حال حاضر مدیریت عامل و ریاست هیأت مدیره روزنامه رسمی بر عهده مجید اکبرپور می‌باشد.

وظایف مهم و اصلی روزنامه رسمی عبارت‌اند از:

 1. چاپ و انتشار قوانین و مقررات به استناد ماده ۳ قانون مدنی
 2. چاپ آگهی‌های ثبت قانونی مربوط به مؤسسه‌ها و شرکت‌های تجاری و غیر تجاری
 3. انجام کلیه سفارش‌های چاپی و مطبوعاتی قوه قضائیه و سازمان‌های وابسته
 4. چاپ بخشنامه‌های رئیس قوه قضائیه
 5. انتشار مشروح مذاکرات و قوانین مصوب مجلس

چاپ و پرداخت آگهی ثبت شرکت و تغییرات شرکت در روزنامه رسمی

همانطور که گفته شد، از مهم‌ترین مراحل ثبت و یا تغییرات شرکت، انتشار آگهی آن در روزنامه رسمی می‌باشد. در نتیجه علاوه بر ثبت شرکت، کلیه تغییرات شرکت به غیر از نقل و انتقال سهام لازم است که در روزنامه رسمی منتشر شوند. اصلی‌ترین تغییرات شرکت‌ها عبارت‌اند از:

 • تغییر آدرس شرکت
 • افزایش و کاهش سرمایه
 • تغییر موضوع فعالیت شرکت
 • تغییر نوع و قالب شرکت
 • تغییر نام شرکت
 • تغییر اعضای هیات مدیره
 • تغییر دارندگان حق امضا مجاز
 • انحلال شرکت
 • تأسیس و تغییرات شعبه

چاپ و پرداخت آگهی ثبت علامت تجاری و طرح صنعتی در روزنامه رسمی

جهت ثبت طرح صنعتی یک بار و ثبت علامت تجاری، دو بار انتشار آگهی در روزنامه رسمی الزامی است:

 1. دفعه اول بعد از تشکیل پرونده در سایت اداره مالکیت معنوی، باید آگهی تقاضای ثبت علامت تجاری جهت اطلاع همه مردم برای اعتراض انتشار داده شود. که عموم مردم تا ۳۰ روز بعد از تاریخ انتشار روزنامه رسمی اول فرصت دارند که اعتراض خود را اعلام کنند.
 2. اگر کسی اعتراض نکرد، باید آگهی نوبت دوم نیز در روزنامه رسمی منتشر شود و مالکیت فرد بر علامت تجاری و شرکت با نام منتخب به اطلاع عموم می‌رسد.

نحوه دریافت آگهی منتشر شده

آگهی‌های روزنامه رسمی را فقط افرادی می‌توانند مطالعه کنند و دسترسی داشته باشند که اشتراک داشته باشید و یا اینکه به وب سایت روزنامه رسمی کشور مراجعه کنند و نسخه الکترونیکی آن را تهیه و مطالعه کنند.

جهت دسترسی از طریق سایت روزنامه رسمی، متقاضیان باید به بخش "آگهی‌های ارسال شده" در صفحه شخصی من یا بخش آگهی‌های قانونی در منوی سمت راست صفحه اصلی پورتال مراجعه و در نهایت نسخه الکترونیکی امضاء شده را که با نسخه کاغذی برابر است را دریافت کنند.

مدارک لازم برای ثبت و پرداخت آگهی شرکت در روزنامه رسمی

جهت ثبت آگهی شرکت در روزنامه رسمی ، نیاز به ارائه و ثبت مدارک خاصی نیست. بلکه متقاضی می‌تواند با وارد کردن کد 18 رقمی مکانیزه در سایت روزنامه رسمی، به متن آگهی دسترسی پیدا کنند و بعد از مطالعه تأیید مفاد آن، جهت پرداخت هزینه و ثبت آگهی در روزنامه رسمی اقدام کنند.

اگرچه پرداخت روزنامه رسمی نیازی به مدارک خاصی ندارد اما در ادامه مواردی که جهت ثبت شرکت یا ثبت تغییرات شرکت در سامانه جامع ثبت شرکت‌ها ، نیاز است را لیست کرده‌ایم:

 • تقاضا نامهثبت شرکت‌های تجاری
 • اساسنامه و اظهارنامه ثبت شرکت و در مواردی، شرکت نام
 • صورت جلسه مجمع عمومی موسسان و هیات مدیرهشرکت
 • کپی برابر اصل مدارک هویتی مؤسسانشرکت (کارت ملی و شناسنامه) و گواهی عدم سوء پیشینه
 • و سایر ...

شماره مکانیزه پیش‌نویس آگهی

در صورتی که صورت جلسه تغییرات در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها تأیید شود، درخواست شما به وضعیت «ارسال شده برای صدور آگهی» در می‌آید و پیش‌نویس آن قابل مشاهده است.

در قسمت سمت راست کادر بالای پیش‌نویس آگهی تغییرات، عددی 18 رقمی تحت عنوان شماره مکانیزه وجود دارد. این شماره را جهت پرداخت روزنامه رسمی نیاز است و نباید آن را دور بیاندازید.

نحوه پرداخت روزنامه رسمی

جهت انتشار آگهی ثبت شرکت و ایجاد تغییرات در شرکت باید به آدرس اینترنتی rooznamehrasmi.ir مراجعه کرد و مراحل آن را به طور دقیق اجرا کرد. این مراحل به قرار زیر است:

1- پس از ورود به سامانه rooznamehrasmi.ir، درصورتی که قبلاً ثبت نام نکرده‌اید، زینه ثبت نام را انتخاب کرده و اطلاعات لازم را از جمله، نام و نام خانوادگی، شمار ملی، شماره تماس صاحب شماره ملی، کد پستی و غیره را جهت دریافت روزنامه چاپی وارد کنید.

2- پس از وارد کردن کد ملی و رمز عبور تعیین شده، به ترتیب روی "صفحه شخصی من" و "پرداخت هزینه آگهی" کلیک کنید.

3- در این مرحله از پرداخت روزنامه رسمی باید جهت عدم بروز اشتباه در انتخاب آگهی مربوط به خود، کد هجده رقمی شماره مکانیزه را تایپ کنید (طبق شکل زیر).

4- پس از واکشی آگهی مربوط به شما توسط سیستم، در صورتی که شماره آگهی شما صحیح باشد صفحهٔ زیر نمایش داده می‌شود.

5- با کلیک بر روی گزینه " پرداخت آنلاین "، مطابق شکل زیر صفحه ای با عنوان درگاه پرداخت اینترنتی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران باز می‌شود که باید اطلاعات کارت بانکی خود را در آن وارد کنید و در نهایت هزینه حق الدرج آگهی خود را پرداخت کنید.

6- از طریق سیستم، یک کد رهگیری روزنامه رسمی به شما داده می‌شود که جهت پیگیری و دریافت آگهی لازم خواهد شد. با دریافت کد رهگیری، آگهی شما از وضعیت ثبت اولیه به ثبت نهایی (ثبت شده – آماده ارسال به چاپ) می‌رسد.

در روند چاپ و انتشار آگهی، اطلاع رسانی وضعیت آگهی شما، توسط ایمیل و پیامک انجام می‌شود.

پیگیری چاپ آگهی در روزنامه رسمی

چاپ آگهی ثبت شرکت خود را می‌توانید از طریق سامانه روزنامه رسمی کشور انجام دهید. برای پیگیری وضعیت چاپ آگهی مورد نظر نیاز به کد پیگیری دارید.

پس از انجام تمام مراحل پرداخت روزنامه رسمی، در نهایت به شما یک کد پیگیری داده می‌شود که با استفاده از آن به طور غیر حضوری، وضعیت چاپ آگهی ثبت شرکت خود را در روزنامه رسمی را بررسی و پیگیری کنید.

استعلام نام شرکت در روزنامه رسمی

برای استعلام گرفتن از نام ثبت شرکتها میتوانید از روزنامه رسمی کمک بگیرید. برای این کار، کافی است نام شرکت و یا قسمتی از آن را بدانید. در این حالت شما می‌توانید جهت استعلام آدرس، شماره ثبت، تاریخ ثبت شرکت، شناسه ملی و سایر بروز رسانی‌های انجام شده از طریق سایت شناسه ملی اقدام کنید.

در گام اول برای استعلام نام شرکت‌ها، وارد سایت شناسه ملی شوید. در این صفحه باید نام شخصیت را انتخاب کنید و اسم شرکت خود را تایپ کنید.

پس از پر کردن این قسمت، روی گزینه جست و جو کلیک کنید. سپس نام شرکت اصلی و شعب آن به ترتیب شباهت لیست می‌شوند.

لازم به ذکر است در صورتی که تمام عنواان شرکت را نمی‌دانید، می‌توانید تنها بخشی از از نام شرکت را در کادر جست و جو، سرچ کنید تا تمامی شرکت‌هایی که دارای این بخش جستجو شده هستند برای شما ردیف و لیست شوند.

هزینه آگهی روزنامه رسمی چقدر است؟

هزینه چاپ آگهی در روزنامه رسمی مانند هر روزنامه ای ثابت نیست و به عوامل متعددی وابسته است. از جمله مورادی که بر قیمت چاپ آگهی در روزنامه مؤثر است می‌توان به تعداد کلمات موجود در آگهی، تعداد کادر، بخش و همچنین حجم اشغال شده اشاره کرد. پس از تکمیل اطلاعات خواسته شده هنگام پرداخت، هزینه نهایی تعیین می‌شود و شما موظف به پرداخت آن هستید تا وضعیت آگهی شما به ثبت نهایی تغییر پیدا کند.

اگر می‌خواهید به طور دقیق درباره هزینه‌های پرداختی روزنامه رسمی بدانید، می‌توانید با ارتباط با مشاوران حقوقی دنیای ثبت، به طور رایگان مشاوره بگیرید و پاسخ تمام سؤالاتتان در این باره را دریابید.

پیشنهادی: هزینه ثبت شرکت چقدر است؟

خلاصه مطالب

روزنامه رسمی، روزنامه ای الکترونیکی است که توسط قوه قضائیه مدیریت و اداره می‌شود. در این روزنامه مواردی اعم از هر قانون جدید وضع شد، ثبت شرکت، انحلال شرکت، ثبت برند تجاری و غیره اطلاع رسانی می‌شود. آدرس اینترنتی روزنامه رسمی rooznamehrasmi.ir می‌باشد، که پرداخت روزنامه رسمی در آن انجام می‌شود.

هزینه چاپ آگهی در روزنامه رسمی متغیر است و به مقدار فضایی که از روزنامه اشغال می‌کند وابسته است.‌ به طور کلی در این مقاله از دنیای ثبت سعی شد نحوه پرداخت روزنامه رسمی در اختیار شما قرار داده شود. در صورت بروز هر گونه سؤال و نامفهومی در متن با ما در ارتباط باشید.

دنیای ثبت یک مؤسسه حقوقی بین المللی می‌باشد که تمام مراحل ثبت شرکت از جمله پرداخت آگهی روزنامه رسمی و پیگیری آن را انجام می‌دهد. در صورتی که وقت و یا اطلاعات کافی جهت پرداخت روزنامه سراسری ندارید، همچنین در زمینه ثبت شرکت می‌توانید با کارشناسان آن‌ها در ارتباط باشید.

سوالات متداول

هزینه درج آگهی در روزنامه چقدر است؟

هزینه درج آگهی بستگی به تعداد کادر و کلمات به کار برده شده در آگهی شما و همچنین نوع روزنامه دارد.

مدت زمان لازم جهت ثبت و انتشار آگهی در روزنامه چقدر است؟

تمام مراحلی که در این مقاله خواندید طی 4 یا 5 روز کاری به پایان می‌رسد.


برای مشاوره رایگان در امور ثبتی و حقوقی فرم زیر را پر کنید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات ثبت ایزو تماس