ثبت نام دستگاه هاي اجرائي

نحوه ثبت نام دستگاه هاي اجرائي در سامانه ستاد ايران

آموزش تصویری

سایت الکترونیکی دولت ستاد اجرایی

دستگاه هاي اجرائي، جهت بهره مندي از خدمات سامانه تداركات الكترونيكي دولت (سامانه ستاد ايران) ابتدا بايد در اين سامانه ثبت نام كنند و مدارك لازم را فراهم سازند. دراين مقاله، تمام مراحل لازم براي ثبت نام در اين سامانه را به صورت گام به گام، همراه با تصوير براي شما عزيزان توضيح داده ايم.

تماس با ما مشاوره رایگان

مراحل ثبت نام دستگاه هاي اجرائي در سامانه ستاد ايران

براي اين ثبت نام، نياز به يك رابط است كه به عنوان نماينده اي از سمت هر كدام از دستگاه هاي اجرائي، در سامانه ثبت نام كند. اين نماينده يا رابط، بايد مدارك لازم را فراهم كرده و مراحل زير را كامل كند:

1. رابط، بايد ابتدا وارد سامانه ستاد ايران شده و از منوي بالا،‌ گزينه آموزش را انتخاب كند.

آموزش ثبت نام در ستاد ایران

2. پس از ورود به اين گزينه، در صفحه باز شده از ليست سمت راست صفحه، مستندات ثبت نام دستگاه هاي اجرائي را انتخاب مي كند.

3. بعد از انتخاب اين گزينه، بايد از زير مجموعه هاي باز شده، فرم معرفي نامه رابط دستگاه هاي اجرائي را انتخاب كرده و پس از باز شدن نامه، متن آن را در يك برگه سرفصل دار، با شماره و تاريخ،‌ وارد كند و اطلاعات درخواستي را پر كند.

نكته: در اين فرم، بايد اطلاعات لازم در نقطه چين ها نيز، درج شود.

4. نماينده يا رابط، بايد پس از تكميل فرم بالا، آن را به ايميل ذكر شده در پايين فرم كه همان ايميل مركز توسعه تجارت الكترونيكي است، ارسال كند. اين مركز، پس از بررسي نامه و تائيد آن، اطلاعات مربوط به شناسه كاربري رابط هر يك از دستگاه هاي اجرائي را در سيستم ثبت خواهد كرد تا بر اساس آن، دفاتر خدمات سامانه ستاد هر استان، مشخصات رابط را توليد كرده و براي آن رابط ارسال كنند.

5. رابط يا نماينده،‌ پس از دريافت اطلاعات كاربري خود، از طريق پورتال احراز هويت، با شناسه كاربري و رمز عبوري كه دريافت كرده، وارد كارتابل خود شده و ثبت اطلاعات دستگاه هاي اجرائي را انجام مي دهد. وي بايد مراحل ثبت اطلاعات در اين قسمت را به اين ترتيب انجام دهد:

 • رابط، وارد كارتابل خود شده و از اين قسمت كه در تصوير مشخص شده، گزينه نام / پروفايل را انتخاب مي كند.
 • اين فرد بايد در صفحه باز شده، اطلاعات درخواستي كامل را وارد كند.

نكته: اگر دستگاه اجرائي مد نظر، خود زير مجموعه دستگاه ديگري باشد و دستگاه بالا دست آن نيز در سامانه عضو باشد، علاوه بر اين منو ها، نام و كد دستگاه بالادست هم، در اين صفحه ذكر مي شود.

 • در پايين همين صفحه (در بخش اطلاعات رابط دستگاه هاي اجرائي) در هر زير سامانه، هر دستگاه بايد رابط خود را تعريف كند. مثلا: تعريف رابط در بخش مزايده، يا مناقصه يا...
 • بعد از تكميل اين بخش،‌ فرد بايد گزينه صفحه بعد را زده و به مرحله بعدي برود.
 • در صفحه جديد، بايد وارد بخش ثبت اطلاعات نقش ها شود و روي گزينه افزودن نقش جديد كليك كند و نقش ها را تعريف كند.
 • صفحه نقش ها پس از تعريف به اين شكل خواهد بود:
 • مجددا براي افزودن نقش جديد، بايد روي گزينه مربوط به آن كليك شود و در صفحه باز شده، بعد از كد ملي و تاريخ تولد، روي گزينه استعلام كليك و اطلاعات ديگر نيز تكميل شود.
 • فرد ثبت نام كننده، بعد از ثبت و بازگشت به صفحه اصلي، در صورت لزوم مي تواند، نقش مقام جانشين و موارد ديگر را نيز، از بخش مربوط به آن تعريف كند. همچنين او بايد، پس از اتمام اين بخش و رفتن به صفحه بعد، وارد تب ثبت اطلاعات حساب ها شده، روي افزودن حساب جديد كليك كرده و حساب هاي دستگاه اجرائي خود را نيز تعريف كند.
 • در اين قسمت فرد، مي تواند به بخش آموزش برود و از زير مجموعه گزينه مستندات ثبت نام دستگاه هاي اجرائي، حساب هاي مورد بهره برداري در سامانه را انتخاب كند و انواع حساب ها را مشاهده كند.
 • به دليل اينكه، بعضي از اين حساب ها داراي صاحبان امضاء هستند، فرد تكميل كننده اطلاعات، بايد در بخش اطلاعات حساب ها، روي گزينه صاحبان امضاء كليك كند و در صفحه باز شده، با كليك روي (گزينه افزودن) كه جلو نام هر صاحب امضاء وجود دارد، فرد مد نظر را به ليست خود اضافه كرده، سپس در صفحه جديدي كه باز مي شود، سقف مبلغ مد نظر را نيز تعيين كرده و گزينه ثبت را بزند.

بعد از آن، فرد ثبت نام كننده مي تواند در قسمت پايين صفحه،‌ بخش اطلاعات حساب هاي تنخواه كارپردازان را نيز تعريف كند. به اين منظور بايد، روي افزودن حساب جديد كليك كرده و اطلاعات درخواستي را وارد كند.

بعد از تكميل اين موارد، با رفتن به تب آخر يا گزينه مشاهده و ارجاع، مي توان كليه اطلاعات ثبت شده در مراحل قبل را مشاهده كرد و سپس بايد گزينه ارجاع جهت تائيد زده شود.

 • با انجام اين كار، تمام اطلاعات ثبت شده توسط رابط هر يك از دستگاه هاي اجرائي، به فرد مسئول دستگاه اجرائي مربوطه، ارسال مي شود.
 
 • در اين مرحله فرد مسئول، بايد اول گواهي هاي خود را اخذ كرده، كارتابل خود را ايجاد كند و فرمي كه رابط برايش ارسال كرده را تائيد كند تا ثبت نام نهايي شود.
 • لازم است، رابط يا همان فردي كه تا به اينجا اطلاعات را تكميل كرده، جهت تهيه گواهي براي فرد مسئول، از منو امضاي الكترونيكي (در بالاي صفحه) گزينه ثبت نام گواهي امضاي الكترونيكي را انتخاب كرده و روي گزينه ثبت نام اينترنتي درخواست گواهي امضاي الكترونيكي كليك كند.
 • رابط، بعد از ورود به اين قسمت، بايد روي گزينه ثبت نام در پايين صفحه كليك كرده و در سه بخش: احراز هويت، دريافت رمز يكبار مصرف و تكميل اطلاعات، مشخصات درخواستي را وارد كند.

نكته: در اين مرحله، كد ملي وارد شده، نام كاربري وي خواهد شد و شماره تلفن همراه ثبت شده در اين قسمت، حتما بايد متعلق به فردي باشد كه كد ملي او ثبت شده است.

 • بعد از تكميل اين سه بخش، فرد ثبت كننده اطلاعات، بايد به صفحه نخست برگشته ودر قسمت ورود كاربران، كد ملي و كلمه عبور تعيين شده را وارد كند.
 • وي پس از ورود در صفحه جديد، بايد روي گزينه ثبت درخواست گواهي الكترونيكي كليك كرده و در صفحه باز شده، مشخص كند كه متقاضي گواهي از كدام نوع است: وابسته به دولت، به غير دولت يا مستقل.
 • سپس بايد مدت گواهي انتخاب شده و اطلاعات متقاضي تكميل گردد.
 • بعد از تكميل مراحل درخواست گواهي، بايد مبلغي جهت آن پرداخت شود.
 • رابط با كد رهگيري داده شده، به دفاتر ثبت نام مراجعه و گواهي مد نظر را داخل توكن، دريافت مي كند.

نكته:  توکن، نوعي سخت افزار است که قابليت اين را دارد كه گواهی امضای الکترونیکی شما بر آن ثبت شود و در اينجا، اين كار توسط دفتر ثبت نام (صدور گواهی الکترونیکی) انجام مي شود. توكن ها، در انواع مدل ها وجود دارند و شما مي توانيد از طريق منو امضاي الكترونيكي،‌ تمام توكن هاي مورد تاييد مركز ريشه (نهادي كه گواهينامه را صادر مي كند) را مشاهده و تهيه كنيد.

 • بعد از دريافت گواهي، مقام مسئول دستگاه اجرائي مذكور (كه براي او گواهي دريافت شد) بايد، از قسمت ورود و ثبت نام در سامانه ستاد ايران، گزينه دريافت مشخصات كاربري مربوط به مقام مسئول را انتخاب كرده، در صفحه باز شده كد امنيتي را بزند و سپس روي گزينه مشخصات كاربري كليك كند.
 • بعد از اين كار، بايد صبر كند تا مودال امضا به نمايش درآيد. براي دريافت آن بايد پيش نيازهاي سيستمي، از جمله: برنامه جاوا، مرورگر ها و درايور توكن ها را نصب كند تا بتواند، امضا خود را انجام دهد. بعد از انجام امضاء، وارد صفحه اي مي شود كه مي تواند، شناسه كاربري و كلمه عبور خود را از آن قسمت، تعريف كند.
 • بعد از اين كار، از قسمت ثبت نام، گزينه ورود به ستاد را زده و با شناسه كاربري و رمز عبور وارد كارتابل خود مي شود.
 • رابط، جهت ثبت امضا خود در كارتابل مقام مسئول، در همان صفحه به قسمت بارگذاري گواهي امضاي الكترونيكي رفته و در فرم وارد شده، گزينه ثبت را مي زند. سپس، در صفحه جديد با گواهي خود، كار تائيد را انجام داده و يك بار امضاء خود را در اين كارتابل ثبت مي كند.
 • تصوير زير، كادر امضا رابط است كه بايد رمز خود را وارد كرده، ثبت را بزند و گواهي منيجر (مسئول) خود را بارگذاري كند.
 • بعد از انجام اين مراحل، پيغامي دريافت مي كند،‌ حاوي اينكه گواهي شما با موفقيت درمركز ثبت شد. اگر بارگذاري تكراري باشد، پيغام تكراري بودن را مشاهده خواهد كرد.

نكته: دقت كنيد كه اين گواهي يكساله است وهر سال بايد تمديد شود و بعد از تمديد بايد در اين قسمت مجددا بارگذاري شود.

 • بعد از اين مراحل، مقام مسئول، با ورود به كارتابل خود در سمت راست صفحه، به گزينه (ثبت نام/ پروفايل) وارد شده و با ورود به صفحه، مي تواند تمام اطلاعات ثبت شده توسط رابط را مشاهده كند.
 • مسئول هر يك از دستگاه هاي اجرائي، بعد از مشاهده اطلاعات ثبت شده توسط رابط خود، به قسمت امضاي كليه اطلاعات رفته، در صورت مورد تائيد بودن كليد تائيد را مي زند و با گواهي منيجر خود ثبت نام را نهايي مي كند.
 • بعد از تائيد نهايي، درقسمت بعد براي فرد مسئول، تمامي يوزرها و شناسه هاي كاربري نمايش داده مي شوند و مي تواند از قسمت چاپ، يك نسخه از اين ليست را چاپ بگيرد.
 • از اين به بعد،‌ افراد مي توانند با داشتن اين شناسه هاي كاربري و كلمه هاي عبور وارد كارتابل هاي خود شوند.
 • اگر يك فرد، چندين نقش را در داخل سامانه داشته باشد، فقط يك نام كاربري و كلمه عبور براي او تعريف مي شود كه با آن مي تواند به تمام نقش هاي خود در سامانه دسترسي داشته باشد. همچنين، بعضي از نقش ها نام كاربري و كلمه عبور ندارند. مثل: مسئول فني يا سايراعضاي كميسيون مزايده...كه فقط از توكن آنها در فرايند هاي مربوط به مناقصه و مزايده، استفاده مي شود.
 • در اينجا، مراحل ثبت نام دستگاه هاي اجرائي،‌ در سامانه ستاد ايران به پايان مي رسد.
 بيشتر بدانيد:  مراحل ثبت برند

سخن پاياني

علاوه بر دستگاه هاي اجرائي، افراد عادي يا افرادي كه اقدام به ثبت شركت مي كنند، مي توانند از خدمات سامانه ستاد ايران بهره مند شوند. جهت يادگيري نحوه ثبت نام افراد عادي در اين سامانه، به لينك زير مراجعه كنيد.

اين سامانه، بستري فراهم نموده است تا افراد و دستگاه هاي اجرائي، شركت ها و... بتوانند از شرايط امني در برگزاري مزايده ها و مناقصه ها برخوردار شوند. همچنين، شما مي توانيد با ثبت نام در اين سامانه، از تمامي فراخوان ها در زمينه خريد و فروش و تمام مزايده ها و مناقصه هاي مربوط به دولت يا نهادهاي مرتبط با دولت، آگاه شويد.

برای مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید

منابع استفاده شده در اين مقاله:

https://www.aparat.com/v/I7reB https://www.heyvalaw.com/web/articles/view/2775/%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%86%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA.html https://poshtibani.sums.ac.ir/page-Poshtibani/fa/208/form/pId45512

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات ثبت ایزو تماس